Етичні проблеми автопілота або “Кого вбити?”

Чим більше ми думаємо про технології безпілотного водіння, тим більше питань у нас виникає. Найскладнішим з них є вибір поведінки автопілота в аварійних ситуаціях: наприклад, якщо на дорогу перед автомобілем раптово вибіг чоловік, як повинен вчинити робот – збити його або ухилитися, ризикуючи потрапити в аварію і вбити свого господаря?

Щоб показати, наскільки це болюче питання, вчені з Массачусетського технологічного інституту (США) розробили інтерактивний портал Moral Machine, в якому користувачеві пропонується зробити вибір в 13 сценаріях з неминучим летальним результатом. Питання лише в тому, кого принести в жертву? За якими правилами повинен діяти автопілот?

Дивіться також: Які новинки було представлено на паризькому авто-шоу?

Робот не може приймати нераціональних рішень, при цьому один раз йому доведеться вибирати, кого залишити в живих, а кого вбити. Вирішувати абсолютно неупереджено і холоднокровно, відповідно до програмних алгоритмів. Коли вчені з Тулузької школи економіки (Франція) запропонували добровольцям оцінити, наскільки етичні були вирішення декількох завдань за участю безпілотного автомобіля, більшість учасників опитування схвалили ситуацію, в якій число потенційних жертв буде мінімальним.

Втім, прийняття подібного рішення в якості закону схвалило вже менше учасників – особливо, якщо мова йшла про власний автомобіль, а не абстрактну ситуацію. У всіх випадках найбільший вплив на остаточну відповідь респондента надавало число жертв потенційної катастрофи, яке в опитуванні становило від 1 до 10 чоловік. Американці пішли ще далі і додали в свою «Етичну машину» масу обставин: він розділили потенційних жертв на чоловічу і жіночу стать, похилий вік і молодь, навіть на людей з надмірною вагою і спортсменів!

Дивіться також: 7 цікавих нововведень “вбивці” Tesla Model 3 – Chevrolet Bolt EV

Більш того, пішоходи можуть переходити дорогу на заборонений сигнал, а серед потенційних жертв є як законослухняні громадяни, так і злочинці. Навіть домашні тварини! Чи варто життя собаки того, щоб потрапити в аварію і, можливо, загинути? Загалом, вчені запрошують всіх любителів подумати над етичними проблемами на портал Moral Machine. А після проходження тесту можна порівняти свої результати з думкою більшості користувачів. І, можливо, здивуватися.

Підписатись

Хочете завжди першим дізнаватись останні автомобільні новини – Підпишіться!